fotogaléria news technika fauna & flóra inšpirácia
Technika
 
Akvárium
Akvárium tvorí hranicu medzi dvoma svetmi. Tu nájdete moje odporúčania pre výber vhodnej nádrže. Treba si vybrať kvalitne vyrobené akvárium, ktoré vydrží dlhé roky bez nehody, radšej mierne predimenzovené, ako poddimenzované...
 
Zariaďovanie
Základné kroky pri plánovaní a zakladaní prírodného akvária.
 
Údržba
Všetko čo je potrebné pre dlhodobo pekný výsledok prírodného akvária.
 
Svetlo
je jedným z najdôležitejších kritérií pre zdravý rast rastliniek. V bývalom Československu existovala dogma (a pretrváva na Slovensku a v Česku až dodnes), že silné osvetlenie podporuje rast zelených rias. Preto drvivá väčšina akvárií v domácnostiach, ale aj výstavných, trpela nedostatkom svetla, kde sa darilo jedine rastlinkám, ktoré nekladú na svetlo vysoké nároky a dokážu rásť aj v polotieni (anubiasy, cryptocoryny, paprade atď.) Keď som kupoval osvetľovacie telesá, predavač neveriac krútil hlavou a lamentoval, že mi to "bude chytať riasy" a núkal mi osvetľovací kryt s jednou!!! 18 w trubicou, "veď to presvetlí"...
 
Filter
O filtrácii sa toho v internete dočítate veľa, ja tu zverejním len moje osobné skúsenosti a odporúčania. Filtrácia prírodného akvária je v zásade nevyhnutná. Aby boli zaručené dobré podmienky pre rastliny a tým pádom aj pre živočíchy, musí filter spĺňať niekoľko kritérií.
 
Ohrievanie / Chladenie
O ohrievanie sa už niekoľko rokov spoľahlivo starajú ponorné ohrievače s termostatom. Umožňujú pomerne presné nastavenie želanej teploty. V našich bytoch a domoch je však dostatočne teplo a častokrát nie sú vôbec potrebné, maximálne v prechodnom období, keď je vonku zima a v bytoch sa ešte nekúri. Väčšinou postačí teplo vyžarované osvetlením.
 
CO2
Každá rastlina potrebuje na rast a život kysličník uhličitý. Z CO2, vody a svetla produkujú „stavebný kameň“ a zdroj energie – cukor. Popri tom vzniká „odpadný“ produkt – kyslík, ktorý potrebuje každý živočích na život. CO2 rastliny čerpajú buď z vody alebo zo vzduchu.