SubPage
Údržba

Údržba

Údržba prírodného akvária je len málo náročnejšia od údržby „obyčajnej“ nádrže. Chce to len rutinu a zautomatizovanie si niektorých úkonov. Údržba však musí byť pravidelná, zanedbanie môže mať za následok rad komplikácií.

Výmena vody

Najpracnejšia je asi výmena vody. Vodu vymieňame v pravidelných intervaloch, záchytný bod je raz za týždeň malé množstvo vody 1/5 až 1/3. V malých nádržiach s veľkým počtom rýb sú intervaly kratšie, v extrémne malých akváriách s veľkým počtom rýb aj denne! Preto by rybiek nemalo byť v akváriu prehnane veľa, a ak z nejakého dôvodu nedodržíme termín výmeny vody (napr. dovolenka...), nemá to fatálne následky. Vo väčších nádržiach postačí interval raz za dva týždne.

Na odsatie vody postačí hadica so zvonom na konci aby sme nenasali kamienky. Počas odsávania sa snažíme odsať aj časť detritu, nerobíme však „hĺbkové“ čistenie dna dlhými zvonmi, pretože akvárium je celé zarastené. Zbytočne by sme poškodzovali korene rastlín a okrem toho rastliny väčšinu detritu úspešne rozložia a zúžitkujú.

Ja dolievam vodu vodovodnú a neodstátu, pridávam výrobok „aquasafe“ (Tetra) alebo „aquatan“ (Sera) na neutralizáciu chlóru a ťažkých kovov. Treba dolievať opatrne aby sa nerozrylo dno a nevyplávali rastliny...napr. si podložiť ruku, tanier apod.

Strihanie rastlín, odstraňovanie rias

Rastlinky, ktoré sa príliš rozrástli vhodne skrátime, niečo presadíme. Ak sú v nádrži vláknité riasy odstránime ich rukou, sklá čistím starou telefónnou kartou, hrana je dokonale rovná a nepoškriabe sklo. Staré zariasené listy odstránime. Ricciu, ktorá je už príliš objemná obstriháme, ak sa uvoľnila od podkladu, znovu ju priviažeme. Odstrihneme výhonky glossostigmy, ktoré rastú vertikálne. Ak je machový porast už príliš hrubý, takisto ho treba plocho obstrihať, inak spodné vrstvy machu môžu odumrieť a mach už nie je prichytený.

Zmeriame hodnoty vody (pH, KH, GH, Fe, CO2...) a ak je treba, vykonáme opatrenia.

Vyčistíme kryt akvária, aby prepúšťal maximum svetla.

Zbežne skontrolujeme techniku – osvetlenie, filter, CO2...

Hnojivá a vitamíny

V prírodnom akváriu rastliny rastú pomerne intenzívne a niektoré druhy sú náročné, preto treba pravidelne dodávať potrebné živiny. Hnojivo pridávame podľa potreby a nie podľa návodu. To však závisí od hnojiva, aké používame. Pre začiatočníka je pomerne ťažké odhadnúť potrebné množstvo hnojiva. Informácie na baleniach komerčných hnojív sú pre nás len výlučne orientačné. Je lepšie začať s menším množstvom a postupne podľa potreby dávku zvyšovať, resp. hnojiť častejšie, ale v menších dávkach. Dobre poslúži aj pravidelný test na železo, aby nedošlo k predávkovaniu. Ja som dlhší čas používal výrobok „Sera Florena“, buď tekuté alebo tabletky. No výsledky boli po čase neuspokojujúce, náročnejšie rastliny vykazovali znaky nedostatku živín, napr. mangánu. Postupne som presedlal na systém hnojenia od firmy Dennerle. Výsledky sú veľmi dobré.

Veľa akvaristov, ktorí vlastnia fantastické prírodné akváriá hnoja hnojivom vlastnej výroby – zaužívaná skratka PMDD - znamená asi toľko, že sa jedná o denné hnojivo chudobného muža, ja s ním osobné skúsenosti nemám, obzrite sa po internete, možno aj ja postupne presedlám, pretože náklady sú v tomto prípade minimálne.

Takisto týždenne dávkujem vitamíny a stopové prvky podporujúce rast a kondíciu rýb a rastlín. Napr. na otocinclov to malo okamžite pozitívne účinky.

Čistenie filtra

2 – 3 krát do roka (resp. podľa potreby) vyčistíme filtračnú vložku, najlepšie je však nie celú, ale len časť, aby sme nezničili usídlené kolónie baktérií. Z nevyčistenej časti sa potom baktérie dokážu rýchlo rozšíriť do vyčistenej časti. Alebo sa odporúča vyčistiť vložku nie pod tečúcou vodou (chlór zabíja baktérie) ale v odsatej vode z akvária, nikdy však nie naraz s výmenou vody – len neviem ako to má fungovať, možno mi chýba logické myslenie, ale ako mám získať vodu z akvária bez toho aby som ju odsal a v čom mám potom vyčistiť filter?
naspäť