SubPage
Akvárium

Moja rada znie jednoducho: čím väčšie, tým lepšie. Ak zakladáte akvárium, naplánujte si, aké maximálne veľké akvárium si môžete z finančných a priestorových dôvodov dovoliť. Vo väčšej nádrži ľahšie udržíte "rovnováhu", značne predĺžite intervaly údržby, zásahy do nádrže sa neprejavia tak rýchlo a intenzívne, máte väčší výber rastlín a rýb, viac možností pri vytváraní podvodného sveta - to sú všetko, najmä pre začiatočníkov dôležité kritériá. Moje najväčšie akvárium má rozmery 70x30x30, mám ho ešte z detstva a na nové väčšie môj študentský rozpočet nestačil. Poriadne som sa zapotil, kým sa v nádrži vytvorili optimálne podmienky a zmizli riasy...

Myslím, že čo sa týka materiálu, tak dnes už nie je o čom diskutovať: sklenená bezrámová lepená nádrž.

Z estetického a praktického hľadiska sú podľa mojej mienky najvhodnejšie klasické nádrže, vo forme kvádra alebo kocky, výška nádrže by nemala presahovať 50-60 cm a to z dvoch dôvodov:

1. Uvedomte si, že do hlbokého akvária nedočiahnete rukou na dno pre prípad údržby, vysádzania apod.

2. Vyšší vodný stĺpec bráni preniknutiu svetla vyžarovaného z klasických žiariviek až ku dnu, a práve v prednej vrstve sa vysádzajú malé rastlinky vytvárajúce kobercovitý porast a vyžadujúce zväčša intenzívne priame svetlo. V prípade vyššej nádrže by ste museli svietiť napr. výbojkami HQI alebo HQL, ktoré sú podstatne nákladnejšie, ako klasické žiarivky.

Nechápem nádržiam, ktoré sa v poslednej dobe objavujú v obchodoch, kde je predné sklo zaoblené a vyzerá, ako stará obrazovka z televízora, keď výrobcovia televízorov sa dnes snažia o totálne ploché obrazovky, ale koľko ľudí, toľko chutí...

A ešte jedno dôležité kritérium: dĺžka nádrže by mala zodpovedať dĺžke štandardných žiarivkových trubíc, napr. 60 cm, 90 cm, 120 cm alebo ich kombináciám. Moje akvárium má dĺžku 70 cm, žiarivky sú dlhé 60 cm, to znamená, že na koncoch nádrže je už viditeľná menšia intenzita osvetlenia a to hlavne škodí rastlinkám náročnejším na svetlo.
naspäť