fotogaléria news technika fauna & flóra inšpirácia
Fauna

Zrejme každý akvarista sa dostal k akvaristike nechcenou náhodou, keď v obchode alebo u známych uvidel akvárium plné farebných rybičiek. Len málo ľudí odolá fascinácii, ktorú vytvára húf neóniek, majestátny pohyb skalárov, alebo šantenie mreniek. Určite si aj každý rád spomenie na prvé nákupy v chovproduktoch, väčšina akvaristov si zariadila akvárium práve kvôli rybkám. Tvoria neodmysliteľnú súčasť akvária, bez nich pôsobí aj tá najkrajšie zariadená a bujne zarastená nádrž prázdno a bez života.

V tejto kapitole budú opísané určité kritériá pre výber rýb do prírodných akvárií.

V boji proti riasam sa takisto osvedčuje mnoho užitočných živočíchov.

Takisto tu nájdete zoznam rýb a živočíchov, ktoré sa nachádzajú / nachádzali v mojich akváriách.
Flóra

Bez rastlín a fotosyntézy by na našej planéte neexistoval život, teda ani ľudia. Sme od nich priamo či nepriamo závislí. Tvoria významnú zložku našej potravy a plnia funkciu obrovských pľúc planéty zem. Pomocou asimilácie produkujú z anorganických látok látky organické a kyslík. Túto funkciu, ale v zmenšenom formáte plnia rastliny aj v akváriu. Dodnes sa stretávam s mnohými nádržami, kde hlavnú pozornosť tvoria ryby a rastliny plnia úlohu len akéhosi estetického doplnku, i keď väčšinou rastliny v takýchto akváriách vyzerajú dosť úboho. Takéto akváriá sú častokrát biologicky nefunkčné a sú mimoriadne závislé na rýchlej mechanickej / oxidačnej filtrácii.

Budem sa snažiť postupne vytvoriť menšiu databázu rastlín, ktoré som pestoval alebo pestujem, informácie a komentáre sa budú zakladať výlučne na svojich vlastných skúsenostiach. Vždy poznačím, že z akého zdroja ju mám. Nečakajte vedeckú prácu, ale som si istý, že zopár akvaristom informácie pomôžu.