SubPage
Filter

Je jedno či sa jedná o filter vonkajší alebo vnútorný, jeho hodinový výkon by nemal presahovať dvojnásobok objemu nádrže, lepší je však výkon, keď za hodinu prečerpá 1x objem nádrže. Dôležitým faktorom je aj objem filtračnej hmoty, ktorý by mal tvoriť 1 – 2 % objemu nádrže. Tu sa zachytávajú mechanické nečistoty, tu oxidujú živiny do prijateľnej podoby pre rastliny, ale hlavne tu (popri dne) nájdu miesto kolónie baktérií, ktoré sa starajú o kolobeh dusíka v akváriu. Pomalá cirkulácia vody nevyháňa CO2, ktorý je dôležitý pre rastliny. Z tohto dôvodu musí byť vývod filtra umiestnený hlbšie pod hladinu. plní teda predovšetkým funkciu biologickú.

Z finančného hľadiska, je lacnejší filter vnútorný, ktorý si môže hocikto zostrojiť aj sám, treba ho však vopred zaplánovať do zariadenia nádrže a vhodne skryť (treba však počítať s jeho občasným čistením). Vo väčších nádržiach môžeme uvažovať nad vstavaným / priehradkovým filtrom, ktorý oddeľuje akvárium stenou, za ktorou sa nachádza obrovská filtračná hmota a spĺňa kritériá biofiltra.

Filter vonkajší má výhodu, že v akváriu neprekáža, nasávacia a prívodná trubica sa dá ľahšie skryť, avšak cena je vyššia. Nevýhodou môže byť aj vysoký výkon čerpadla a malá filtračná plocha... Ale aj tu sa dá improvizovať a pre menšie nádrže je takisto možnosť si takýto filter zhotoviť aj sám.

Ako filtračná hmota sa mi najviac osvedčil klasický molitan, poskytuje dostatok plochy pre osídlenie baktériami, je lacný, má dlhú životnosť, môžete však kľudne experimentovať a určite viacero ciest vedie k dobrému výsledku.

V novej nádrži filter plní istý čas len funkciu mechanickej filtrácie, preto môže pomôcť v počiatočnej fáze aktívne uhlie (slabšie bujnenie rias). Po cca. mesiaci a viac, je filter zabehnutý, aktívne uhlie „neaktívne“ (môžeme ho odstrániť) a filter plní už aj funkciu biologickej filtrácie. Ja takýto biologický filter čistím možno tak 2 krát do roka.
naspäť