SubPage
Ohrievanie / Chladenie

Dajú sa zakúpiť aj ohrievače dna, buď káble, ktoré sa kladú na dno, alebo výhrevné platne, ktoré sú pod akváriom. Má to mať priam „magické účinky“ na rastlinky. Jeden nemecký akvarista si takisto zakúpil nie lacný ohrievač dna, v akváriu to krásne rástlo a on sa z vyhrievača vytešoval. Napokon zistil, že ohrievač vôbec nezapojil, teda takmer rok nefungoval... Vyjadril sa, že by peniaze vyvalené za ohrievač investoval radšej niekde inde. Takéto ohriavače majú svoje opodstatnenie len vtedy, keď je akvárium umiestnené v chladnej miestnosti a korienkom môže byť zima na „nohy“.

Ako som už načrtol býva v našich bytoch, domoch príp. kanceláriách pomerne teplo po celý rok (prírodné akváriá sú väčšinou v obytných priestoroch a nie v chladných pivniciach alebo garážach) a problém je opačný. Ako zabrániť prehrievaniu akvária v teplých letných mesiacoch? Hlavne v panelákoch, ako v tom mojom, býva v lete neznesiteľne teplo, teplota v akváriu môže prekročiť aj 30° C a to môže mať fatálne následky, pretože čím vyššia teplota vody, tým menej kyslíka môže obsahovať. Vtedy čiastočne pomôže ventilácia v osvetľovacích rampách, ktorá nasáva chladnejší vzduch z miestnosti a odsáva teplý vzduch. Dá sa vyrobiť napr. z ventilátorov určených na chladenie procesorov. Dokáže pomôcť len rozdielom max. 2° - 3° C.
Najefektívnejšie pomôže akváriu a obyvateľom bytu / kancelárie inštalácia klimatizácie, najlepšie je, keď prúd chladného vzduchu prúdi priamo na akvárium. Táto investícia ma veru v ďalšom lete neminie (po skúsenosti z posledného leta, keď boli rekordné teploty a v paneláku sa nedalo ani dýchať a ryby kapali ako mole...). Núdzovo môže pomôcť vypnutie osvetľovania okolo poludnia, spomínaná ventilácia, výmena časti vody, zníženie / vypnutie pridávania CO2 a silné vzduchovanie. Pridávanie ľadových kociek je zúfalstvo a nepomôže, skôr uškodí, keďže teplota by sa v akváriu neustále menila. Teplote nad 30° C sa treba vyhnúť, Amanove krevetky reagujú zrazením bielkovín a hynú, citlivejšie rybky hynú v dôsledku nedostatku kyslíka a rastliny taktiež trpia, síce sa väčšinou dokážu časom zotaviť.
naspäť