Fauna
Moje rybky

Poecilia reticulata - gupka dúhová patrí medzi najznámejšie akváriové rybky. Je to nenáročná a prispôsobivá živorodka, prežije nejednu katastrofu v akváriu a rýchlo sa množí. Veľa akvaristov ju považuje za menejcennú, no ja som si ju obľúbil kvôli veselej a živej povahe. U mňa dorastajú do veľkosti 5 cm.
 
Paracheirodon innesi - myslím, že ani túto rybku nemusím bližšie predstavovať. Tetru neónovú pozná aj mnoho neakvaristov, je to typická kŕdľovitá tetrovitá rybka, drobná (do 4 cm) a mierumilovná. Považujem ju za jednu z najodolnejšich akváriových rýb, znáša napr. aj hodnoty CO2, keď už gupky lapú po vzduchu tesne pod hladinou... Pozor na ich skokanské umenie, dobre zakryte akvárium, inak občas nájdete smutnú neónovú sušienku pod akváriom. Čo sa týka rozmnožovania, sú tetry neónové už náročnejšie, ale to je už iná kapitola. 3,5-4 cm.
 
Papiliochromis ramirezi - prv radená do rodu microgeophagus, u nás známa pod menom „ramirezka“. Táto krásna cichlidka je v zásade mierumilovná, občas samček terorizuje samičku, lepšie je chovať niekoľko samičiek na jedného samčeka. Pomerne ochotne sa neresí, ikry však vyžadujú mäkkú, kyslú vodu, pozor aj na samčeka, ktorý sa popri strážení ikier občas „posilní“. V obchodoch často kúpite jedince nakazené hexamitózou. Môže sa prejaviť po strese (neres, prelovenie...) Dorastajú do veľkosti cca. 5-7 cm, samičky sú drobnejšie.
 
Inpaichthys kerri- V našich predajniach ju veľmi často nevidím. Tam je to na prvý pohľad nenápadná tetrovitá rybka, ktorej krása vynikne až pri dobrej starostlivosti a keď si privykne na nové prostredie. Tetra kráľovská sa najlepšie cíti vo väčšej skupinke, je mierumilovná a rada šantí po celej nádrži. Doporučujem nákup minimálne 6 kusov, dorastá do cca 5 cm. Dá sa povedať, že je nenáročná, čo sa týka výberu vhodnej potravy (ba až pažravá) a chovu/odchovu. Mne napríklad prežilo niekoľko mláďat v spoločenskej nádrži, bez toho aby som o nich vedel, alebo sa o ne staral.

Pomerne podobná tetra cisárska Nematobrycon palmeri sa mi absolútne neosvedčila. Po aklimatizácii sa rybka leskne krásnym kovovo-modrým nádychom, dúhovka je žiarivo modrá. Hlúpe na tom je, že takto napokon ostane vyfarbený len dominantný samec, ostatné ryby ostávajú bledšie. Mal som skupinku 12 kusov, sprvu sa správali ako kŕdeľ, po čase si vybojoval postavenie najagresívnejší samec, odháňal všetko čo sa pohlo (všetky ryby, dokonca aj krevety), takže akvárium bolo na prvý pohľad až na tohto samca prázdne. Ostatné ryby sa nemohli dostať k potrave, tak som to nevydržal a som sa ich zbavil. Žeby potrebovali väčšiu nádrž, kde si samci vytvoria viacero teritórií?
 
Nannostomus marginatus - je to asi najodolnejší druh spomedzi drobnoústok. Základná farba je zlatistá, prerušená tromi čiernymi pruhmi. Plutvičky majú hlavne samci sýtočervené, keď si navzájom imponujú, svietia ako malé výstražné zástavky. Optimálny je väčší kŕdeľ, ja ich vlastním len 6, čo je málo, ale dovolím si tvrdiť, že sa cítia dobre. Sú to ideálne rybky do menších, husto zarastených nádrží. Veľkosť cca. 4-5 cm. Vyžadujú jemnú potravu, vystačia si s kvalitným náhradným krmivom, po malom živom planktóne sa však idú zblázniť.
 
Thayeria boehlkeri - V obchodoch ju majú zväčša pod menom "tetra krivopruhá" alebo "hokejka". Je to jednoducho, ale zaujímavo sfarbená húfová ryba. Zaujímavé je aj jej šaňtenie po akváriu. Pokiaľ pláva, vyzará takmer úplne obyčajne, ak však zastane a odpočíva stojí nápadne šíkmo, akokeby ju chvost ťažil dozadu. Až keď ju máme v nádrži v spoločnosti farebných rýb (napr. neónky) vynikne jej krása naplno, vtedy jej pomerne veľké lesklé šupiny takmer oslepujú strieborným leskom. Vďačná húfová ryba, veľkosť pribl. 6 cm.
 
Paracheirodon axelrodi - myslím, že veľa ľudí na našej planéte sa rozhodlo pre akvaristiku práve kvôli / vďaka tejto rybke. Koho by nefascinovalo zohrané húfové správanie, žiarivá neónovo-modrá a sýta červená farba?! Určite ale veľa začiatočníkov rýchlo pochopilo, že takto sa rybka správa a vyzerá len v kvalitných podmienkach. Považujem ju za náročnejšiu, ako hore uvedenú "tetru neónovú", kvalita vody je však dôležitá pre všetko živé v akváriu. Od svojej príbuznej je aj o niečo väčšia, veľkosť zhruba 4,5cm. Je to prototyp húfovej rybky, preto ak sa rozhodnete pre kúpu, tak minimálne 8-12 kusov, čím viac, tým lepšie. V akváriu dokáže tvoriť buď dominantu, alebo osviežujúci doplnok, výborne však vyzerajú nádrže, kde je len jeden obrovský húf neóniek ;-), kto nevidel, nevie čo je akvaristika!
 
Corydoras pygmeus - je to jeden z najmenších pancierníčkov. Základná farba je sivá a telo pretína pozdĺžny čierny pás. Na rozdiel od ostatných pancierníčkov je tento pomerne aktívny aj cez deň, buď hľadá potravu na dne, alebo sa v húfiku preháňa cez nádrž. I keď sa nedá zastrašiť ani od dvojnásobne veľkých rýb, je dobré dbať na to, aby sa mu dostalo dostatok potravy, najlepšie ich navyknúť na iné miesto v akváriu, alebo ich trochu kŕmiť za úplnej tmy, aby ostatné pažravé ryby nezožrali potravu skorej, ako padne na dno. U mňa dosahuje veľkosť 2-3 cm.
naspäť